Unele tablete sunt create ca să te facă să folosești mai rar laptopul. Altele au devenit atât de mari și de scumpe, încât laptopul tău ar putea întreba pe bună dreptate: „Ce nu era în regulă cu mine?” Galaxy Tab S12+ și S12 Ultra se situează undeva între aceste două idei. Ecranele AMOLED generoase, stylusul inclus, procesorul de top și interfața desktop Samsung oferă suficiente instrumente pentru muncă și divertisment. Întrebarea este câte dintre ele vei folosi cu adevărat.
Am testat ambele tablete și am decis să le analizez împreună, în loc să public două articole cu secțiuni în mare parte similare. Motivul este simplu: modelul Plus nu este o versiune vizibil mai slabă, amputată, a lui Ultra. O mare parte din hardware și experiența software sunt comune. Alegerea ține mai degrabă de dimensiune, de felul în care lucrezi și de cât ești dispus să plătești pentru o suprafață de afișare mai mare.
Pentru mine, aceasta este întrebarea cu adevărat interesantă: te ajută ecranul uriaș al lui Ultra să faci mai multe sau simplul fapt că trebuie să-l cari adaugă un exercițiu suplimentar rutinei zilnice?

Galaxy Tab S12+ și S12 Ultra: specificații pe scurt
| Specificație | Galaxy Tab S12+ | Galaxy Tab S12 Ultra |
|---|---|---|
| Ecran | Dynamic AMOLED 2X de 12,6 inci | Dynamic AMOLED 2X de 14,6 inci |
| Rezoluție | 2800 × 1752 pixeli | 2960 × 1848 pixeli |
| Rată de refresh | Până la 120 Hz | Până la 120 Hz |
| Luminozitate declarată | 1.600 niți peak; 1.000 niți în HBM | 1.600 niți peak; 1.000 niți în HBM |
| Grosime | 5,3 mm | 5,1 mm |
| Greutate, Wi-Fi / 5G | 553 g / 555 g | 692 g / 695 g |
| Procesor | MediaTek Dimensity 9500 | MediaTek Dimensity 9500 |
| RAM | 12 GB | 12 GB sau 16 GB |
| Spațiu de stocare | 256 GB sau 512 GB | 256 GB, 512 GB sau 1 TB |
| Suport card de memorie | microSD de până la 2 TB | microSD de până la 2 TB |
| Camere foto spate | 13 MP principală | 13 MP principală și 8 MP ultrawide |
| Cameră frontală | 12 MP ultrawide | 12 MP ultrawide |
| Baterie | 10.600 mAh | 11.600 mAh |
| Încărcare prin cablu | 45 W | 45 W |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E | Wi-Fi 7 |
| Software la lansare | Android 17 cu One UI 9 | Android 17 cu One UI 9 |
| Stylus și protecție | S Pen inclus, IP68 | S Pen inclus, IP68 |
Design și construcție: subțire nu înseamnă și mic
Samsung nu a încercat să surprindă prin design. Construcția din Armor Aluminum, suprafețele curate, finisajele discrete în gri și argintiu, precum și ramele subțiri continuă aspectul familiar al tabletelor premium ale companiei. Ambele arată profesionist și sunt bine finisate. Nu te aștepta însă ca alegerea culorii să fie la fel de palpitantă ca deschiderea unei cutii noi de creioane colorate.
Subțirimea este cu adevărat remarcabilă. Plus măsoară 5,3 mm, în timp ce Ultra are doar 5,1 mm grosime. Sunt valori impresionante pentru dispozitive de asemenea dimensiuni. În utilizarea de zi cu zi, însă, grosimea contează mai puțin decât greutatea și suprafața pe care trebuie să o susții cu mâinile.
Versiunea Wi-Fi a lui Plus cântărește 553 g, față de 692 g în cazul lui Ultra. Cele 139 g în plus, combinate cu amprenta mai mare a modelului Ultra, devin evidente când citești, iei notițe departe de birou sau folosești tableta în deplasare. Un șasiu subțire nu anulează efectul unui panou atât de mare.
.avif)
De aceea, consider că Plus oferă un echilibru mai bun pentru cineva care vrea să țină frecvent o tabletă în mâini. Ultra are mai mult sens pe birou, pe un suport sau într-o husă cu tastatură. În acest scenariu, dimensiunile care o fac mai incomodă de transportat se transformă în spațiu de lucru util.
Ultra are rame mai înguste și un mic decupaj pentru camera frontală pe latura lungă a ecranului. Plus integrează camera în ramă, fără un decupaj similar. Este, în mare parte, o chestiune de preferință. Ramele tabletelor nu sunt spațiu complet irosit: oferă degetelor un loc pe care să se sprijine fără să acopere conținutul.
.avif)
Ambele modele au certificare IP68 pentru rezistență la praf și apă. Este un plus bine-venit pentru un dispozitiv care poate ajunge pe masa unei cafenele, lângă o sticlă cu apă sau afară. Totuși, testele de laborator în apă dulce nu reprezintă o invitație la înot. O tabletă scumpă nu are nevoie de lecții de înot ca să-și demonstreze specificațiile.
În cutie: stylusul este inclus, încărcătorul lipsește
Alături de tabletă primești un S Pen și un cablu USB-C la USB-C. Adaptorul de alimentare nu este inclus. Tastatura și husa se cumpără separat.
Includerea stylusului are o valoare practică imediată. Poți începe să iei notițe sau să desenezi fără să cumperi un accesoriu suplimentar care activează una dintre principalele atracții ale tabletei.
.avif)
Totuși, trebuie să fii realist în privința costului total. Dacă vrei ca tableta să preia din sarcinile laptopului, un suport, o tastatură și un încărcător potrivit pot trebui incluse în buget.
Ecran: aici contează cu adevărat diferența de dimensiune
Ambele modele folosesc panouri Dynamic AMOLED 2X cu rată de refresh de până la 120 Hz. Diferența importantă este cea dintre 12,6 și 14,6 inci, nu faptul că unul ar primi un ecran excelent, iar celălalt unul obișnuit.
Plus crește de la ecranul de 12,4 inci al lui Tab S10+ la 12,6 inci. Ultra păstrează familiarul format de 14,6 inci. Este o pânză atractivă pentru filme, desen și rularea mai multor aplicații, însă mai puțin prietenoasă pe un birou mic sau atunci când tableta este ținută vertical.
.avif)
Negrul profund specific AMOLED, contrastul puternic și animațiile fluide ale interfeței sunt elemente centrale ale atractivității ambelor tablete. Raportul de aspect de aproximativ 16:10 funcționează bine atât pentru video, cât și în modul landscape. Nicio formă nu este ideală pentru orice, desigur. Ecranul alungit potrivit pentru filme poate fi mai puțin confortabil pentru unele reviste și documente în format portret decât un afișaj mai pătrat.
Rezoluția mai mare a lui Ultra nu înseamnă automat și o densitate de pixeli mai mare. Plus își distribuie pixelii pe o suprafață mai mică, așa că denumirea Ultra nu ar trebui să te facă să presupui că textul va arăta mai clar. Avantajul real al modelului mai mare este spațiul suplimentar pentru a vedea și a face mai multe lucruri.
Ce înseamnă, de fapt, 1.600 de niți?
Samsung declară o luminozitate maximă de 1.600 de niți și 1.000 de niți în modul de luminozitate ridicată pentru ambele modele. Luminozitatea de vârf nu trebuie confundată cu luminozitatea susținută pe întreaga suprafață a ecranului atunci când citești un document alb. Conținutul afișat, dimensiunea zonelor luminoase, setările și lumina ambientală influențează rezultatul.
.avif)
Pentru mine, lizibilitatea și reflexiile contează mai mult decât o competiție de cifre din fișa tehnică. Lângă o fereastră sau sub o sursă de lumină de deasupra, reflexiile pot diminua avantajul unui panou luminos. În condiții de iluminare puternică, acestea sunt destul de evidente. Luminozitatea este suficientă pentru a continua munca, dar reflexiile afectează în continuare claritatea și experiența vizuală.
Sunet: patru difuzoare care își justifică prezența
Ambele tablete au câte patru difuzoare. În testele mele, dialogurile clare, volumul ridicat și separarea convingătoare a canalelor au fost puncte forte comune. Pentru filme, cursuri online și clipuri instructive, sunetul este un partener important pentru ecran.
O tabletă subțire nu va produce basul profund al unui sistem audio mare. Dar atunci când vocile sunt clare, iar muzica și efectele nu se amestecă, nu trebuie să cauți căștile de fiecare dată când pornești un clip video.
Nu aș cumpăra Ultra doar în speranța unui sunet considerabil mai bun. Principalul avantaj rămâne imaginea mai mare. Samsung nu a lăsat modelul Plus cu un sistem audio de mâna a doua.
.avif)
Performanță: Ultra costă mai mult, dar procesorul este același
Ambele tablete folosesc MediaTek Dimensity 9500, fabricat pe un proces de 3 nm. Este important atunci când alegi între ele: trecerea de la Plus la Ultra nu te mută într-o clasă complet diferită de putere de procesare.
Plus vine cu 12 GB RAM și 256 GB sau 512 GB spațiu de stocare. Ultra oferă configurații similare, plus o versiune cu 1 TB de stocare și 16 GB RAM. Această variantă de top este mai interesantă pentru proiecte mari și multitasking solicitant.
Dacă ai nevoie în principal de mai mult spațiu pentru videoclipuri și fișiere, ambele acceptă carduri microSD de până la 2 TB. Merită însă reținut că un card de memorie nu înlocuiește memoria RAM, iar viteza lui nu trebuie presupusă egală cu cea a stocării interne.
.avif)
Sistemul de răcire cu cameră de vapori 3D nu este exclusiv lui Ultra. Îl primește și Plus.
Pentru navigare pe web, luat notițe, comutarea între aplicații și deschiderea mai multor ferestre, lipsa puterii brute nu reprezintă principala problemă. Obstacolul mai mare este o aplicație Android care nu se adaptează bine la un ecran mare, la tastatură sau la fluxul tău de lucru preferat. Un procesor rapid nu poate transforma de unul singur o aplicație gândită pentru telefon într-un software desktop profesionist.
Benchmark-uri și jocuri: cifrele au nevoie de context
Ambele dispozitive pot rula jocuri solicitante, însă un ecran de 120 Hz nu garantează că fiecare joc va rula la 120 fps. Contează și limitările jocului, precum și suportul pentru dispozitivul respectiv.
.avif)
Pentru controalele tactile, Plus este tableta mai ușor de manevrat. Ultra devine mai atractivă cu un controller și un suport. Să ții un ecran de 14,6 inci în timp ce atingi toate comenzile de pe afișaj poate părea uneori ca un nivel suplimentar pe care dezvoltatorul a uitat să-l menționeze.
Software și DeX: mai aproape de laptop, dar încă nu Windows
Ambele tablete sunt livrate cu Android 17 și One UI 9. Samsung promite șapte generații de actualizări de sistem de operare și șapte ani de actualizări de securitate. La acest preț, suportul software pe termen lung reprezintă o parte importantă din valoare.
În modul tabletă, poți rula trei aplicații una lângă alta și le poți ajusta dimensiunile. Un browser, Samsung Notes și un tutorial video sunt un exemplu simplu de situație în care un ecran mare încetează să mai fie un lux și devine un instrument util.

Aici devine mai evident avantajul lui Ultra. Trei ferestre sunt utilizabile și pe Plus, însă Ultra lasă mai mult loc pentru conținutul din fiecare. Pentru desen, foi de calcul late sau lucru simultan cu text și imagini, acest aspect poate conta mai mult decât o mică diferență într-un scor de benchmark.
DeX aduce ferestre redimensionabile, un taskbar și o utilizare mai comodă cu mouse și tastatură. Poți lucra direct pe tabletă sau poți conecta un monitor extern. Pentru scris, e-mail, sarcini bazate pe browser și mutarea fișierelor, este considerabil mai util decât o interfață de telefon întinsă pe un ecran mare.
Totuși, nu privesc înlocuirea laptopului ca pe o caracteristică simplă, de tip da sau nu. Dacă principalele tale instrumente sunt browserul, documentele și aplicațiile Android bine optimizate, aceste tablete pot acoperi o parte importantă din activitatea ta. Dacă depinzi de un anumit program Windows, de un plugin specializat sau de un flux de lucru complex, o interfață de tip desktop nu garantează compatibilitatea. Faptul că pui o aplicație într-o fereastră nu o transformă într-o aplicație Windows.
.avif)
S Pen: un motiv important de cumpărare, fără cost suplimentar
S Pen este inclus cu ambele modele, iar scrisul și desenul sunt elemente centrale în experiența oferită de aceste tablete. Detectarea presiunii și a înclinării, alături de respingerea palmei, fac stylusul util pentru adnotarea PDF-urilor, schițe și marcarea documentelor.
S Pen-ul acestei generații nu are Bluetooth. Nu trebuie încărcat periodic pentru a continua să scrii, iar atașarea magnetică pe tabletă nu trebuie confundată cu încărcarea stylusurilor Bluetooth utilizate de generațiile anterioare. Compromisul este că nu trebuie să te aștepți la toate comenzile de la distanță și gesturile dependente de Bluetooth disponibile în trecut.
.avif)
Atașarea magnetică este practică atunci când lași stiloul jos între sarcini. Pentru transportul într-un rucsac, merită însă o protecție suplimentară. Un stylus care stă perfect pe birou poate fi totuși lovit de alte obiecte. Un magnet nu este un compartiment de protecție.
Plus are mai mult sens pentru notițe în deplasare sau pentru utilizarea tabletei sprijinite pe brațe. Ultra oferă mai mult spațiu atât pentru suprafața de lucru, cât și pentru panourile de instrumente, atunci când este utilizată pentru desen la birou. Obiceiurile tale de lucru ar trebui să dicteze alegerea: o pânză mai mare nu este automat un instrument mai bun pentru toată lumea.
.avif)
AI: ce funcții sunt cu adevărat utile?
Galaxy AI rămâne o componentă proeminentă a experienței. Rezumatele de notițe, asistența la scris, căutarea vizuală, sugestiile contextuale și generarea imaginilor din schițe se numără printre instrumentele disponibile. Un ecran mare, cu mai multe ferestre deschise, poate face și asistenți precum Gemini mai comod de folosit.
Pentru mine, o funcție valoroasă reduce numărul de pași dintr-o sarcină reală. Găsirea unui element cu Circle to Search sau generarea unui rezumat inițial al unei note lungi pot fi utile. Crearea unei imagini amuzante este distractivă, dar nu reprezintă singurul motiv pentru a cheltui atât de mult..avif)
Creative Studio și instrumentele de desen asistate de AI pot transforma o schiță brută într-o imagine mai elaborată. Aș trata însă rezultatul ca pe o sugestie sau un punct de plecare. AI-ul înțelege uneori ideea generală, apoi își ia libertăți creative exact cu detaliile care contează pentru tine.
Disponibilitatea trebuie separată de suportul complet pentru limba ta. Funcțiile pot varia în funcție de instrument, limbă, regiunea contului, conexiunea la internet și termenii abonamentului. Mai ales în munca editorială, un rezumat sau o traducere generate de AI trebuie verificate în continuare. Economia de timp nu elimină responsabilitatea de a verifica nume și cifre.
.avif)
Camere: un obiectiv în plus nu schimbă rolul lui Ultra
Ambele modele au o cameră principală de 13 MP pe spate. Ultra adaugă un modul ultrawide de 8 MP. Ambele folosesc o cameră frontală ultrawide de 12 MP, astfel că diferența dintre camerele din spate nu ar trebui să te facă să crezi că Plus este mai puțin capabil pentru apeluri video.
Pentru mine, camerele unei tablete sunt utile în principal pentru scanarea documentelor, fotografierea unui whiteboard, partajarea rapidă a unei imagini și apeluri video. În aceste situații, posibilitatea de a deschide imediat fotografia și de a o adnota cu stylusul este practică. Cineva care vizitează șantiere sau își prezintă ideile clienților va folosi probabil camerele mai des decât o persoană care urmărește în principal filme.
.avif)
Camera suplimentară de pe spatele lui Ultra poate ajuta la surprinderea unei încăperi sau a unui spațiu de lucru restrâns. Dacă acest lucru nu face parte din rutina ta, un obiectiv în plus nu este un motiv convingător pentru a alege tableta mai mare.
Camera principală este potrivită pentru sarcini simple de zi cu zi. Camera frontală are un câmp vizual larg, iar înregistrarea 4K la 30 fps este de asemenea disponibilă. Când evaluezi detaliile, tonurile pielii și calitatea în lumină slabă, mostrele foto și video reale spun mai mult decât simpla comparare a numărului de megapixeli.

Conectivitate și securitate: mai mult decât diferența de dimensiune a ecranului
Ultra suportă Wi-Fi 7, în timp ce Plus folosește Wi-Fi 6E. Diferența devine relevantă numai cu echipamente de rețea compatibile și în condițiile potrivite. Un standard mai nou în lista de specificații nu îți face automat internetul de acasă mai rapid. Ambele modele au și Bluetooth 6.
Ambele sunt disponibile și în versiuni 5G. Verifică modelul exact și configurația de conectivitate înainte de cumpărare, mai ales dacă este importat dintr-o altă piață. Compatibilitatea cu rețelele locale, acoperirea garanției și costul total al unui abonament mobil merită luate în calcul.
Dacă folosești tableta mai ales acasă și te poți baza pe hotspotul telefonului în călătorii, plata suplimentară pentru conectivitate mobilă integrată s-ar putea să nu fie necesară.
.avif)
Un cititor de amprente integrat în ecran și recunoașterea facială oferă două metode de deblocare. Senzorul optic de amprentă nu trebuie confundat cu unul ultrasonic, iar recunoașterea facială bazată pe cameră nu este echivalentă cu un sistem 3D dedicat. Faptul că ai ambele opțiuni face deblocarea mai comodă în situații diferite.
Autonomie: de la câteva zile de utilizare ușoară la o zi plină de lucru
Plus are o baterie de 10.600 mAh, în timp ce Ultra urcă la 11.600 mAh. O parte din capacitatea suplimentară este necesară pentru ecranul mai mare, așa că cifra mai ridicată nu trebuie interpretată automat ca o promisiune de autonomie mult mai bună.
Samsung declară până la 21 de ore de redare video pentru Plus și 23 de ore pentru Ultra. Aceste valori provin din condițiile de test ale companiei. Nu ar trebui tratate drept așteptări pentru rularea simultană a aplicațiilor, luminozitate ridicată, jocuri sau utilizarea datelor mobile.

În testele mele, Ultra a rezistat în jur de șapte ore la o utilizare intensă, cu mai multe aplicații și luminozitate ridicată. Streamingul video online, cu luminozitatea și volumul setate sus, a oferit aproximativ 16 ore de autonomie. Pentru un ecran atât de mare, este un rezultat respectabil.
Nu am avut timp să testez Plus în condiții identice, așa că nu îi atribui un rezultat separat de autonomie. Cifrele Samsung oferă o comparație oficială, însă autonomia reală a lui Plus nu poate fi calculată corect doar scăzând un procent din rezultatul meu pentru Ultra.
Încărcare la 45 W: adecvată, nu spectaculoasă
Ambele tablete acceptă încărcare prin cablu la 45 W. Pentru baterii atât de mari, calculează aproximativ o oră și jumătate pentru o încărcare completă, timpul exact depinzând de încărcător și de condiții. Mi-ar fi plăcut ca Samsung să ofere o încărcare mai rapidă la acest preț, ideal cu o încărcare completă într-o oră.

Nu consider încărcarea un punct slab critic, dar nici nu este un avantaj competitiv important. Este mai realist să planifici o pauză de încărcare între sesiunile de lucru decât să te aștepți ca câteva minute la priză să rezolve totul înainte de plecare.
Valoare: Plus este alegerea mea implicită, cu excepția cazului în care ai nevoie în mod clar de Ultra
La lansare, prețurile de pornire în SUA erau de aproximativ 1.200 USD pentru Plus și 1.400 USD pentru Ultra. Aceste valori sunt repere, nu prețuri universale de vânzare. Taxele, configurațiile de stocare, opțiunile de conectivitate și promoțiile regionale influențează costul final.
Compară versiunile exacte disponibile pe piața ta și verifică ce este inclus. Un pachet cu tastatură sau husă poate schimba ecuația valorii, dar numai dacă oricum ai fi cumpărat acele accesorii.
.avif)
La acest nivel de preț, concurența nu se rezumă la două tablete Samsung. În calcul intră și laptopuri capabile. Înainte să alegi, decide pentru ce plătești: un stylus și un ecran tactil mare, libertatea de a folosi dispozitivul fără tastatură sau acces la software desktop? Dacă a treia variantă este prioritatea ta, s-ar putea să ajungi tot la laptopuri.
Pentru majoritatea oamenilor, aș alege Plus. Primești același procesor, funcțiile esențiale ale stylusului, experiența software și un ecran de calitate într-un corp mai ușor. Pentru studenți, citit, filme, creare ușoară de conținut și munca de zi cu zi, acest echilibru poate fi mai valoros decât eticheta Ultra.
Ultra este mai atractivă dacă ai un scop clar pentru spațiul suplimentar: desen la birou, păstrarea mai multor ferestre deschise, revizuirea documentelor mari, editare video cu o cronologie mai generoasă sau lucru extensiv cu o tastatură. Opțiunea cu 16 GB RAM, configurația de 1 TB și Wi-Fi 7 pot conta pentru anumiți cumpărători. Nu sunt însă necesități pentru toată lumea.
Upgrade de la un model mai vechi: răspunsuri diferite pentru proprietarii de Plus și Ultra
Dacă deții deja un Tab S11 Ultra, noua generație nu oferă un motiv urgent pentru upgrade. Îmbunătățirile de procesor și răcire sunt utile, dar dimensiunea, conceptul general și mare parte din experiența zilnică rămân similare. Dacă tableta actuală nu te limitează, un număr de generație mai nou nu este suficient motiv pentru a plăti diferența.
Pentru proprietarii de Tab S10+, situația este mai interesantă, mai ales fiindcă generația S11 nu a avut un model Plus. S12+ aduce un ecran puțin mai mare, hardware mai nou și o baterie mai mare. Totuși, dispariția camerei ultrawide de pe spate și a funcțiilor Bluetooth ale stylusului merită atenție. O generație nouă nu păstrează întotdeauna tot ce aveai și adaugă doar ceva în plus.

Un model mai vechi, la un discount substanțial, poate fi de asemenea alegerea mai bună. Ia în calcul accesoriile compatibile, suportul software rămas și, în cazul dispozitivelor second-hand, starea bateriei. Un preț inițial mai mic este util doar dacă acele costuri suplimentare nu îți consumă economia.
Puncte forte
- Ecrane AMOLED mari, cu rezoluție ridicată și rată de refresh de până la 120 Hz.
- Procesor de top comun, cu suficientă putere pentru multitasking și jocuri.
- S Pen inclus, care nu necesită încărcare pentru scris.
- Funcții utile de lucru în mai multe ferestre, DeX și suport software pe termen lung.
- Carcase metalice subțiri, protecție IP68 și patru difuzoare.
- Stocare extensibilă și alegerea între două dimensiuni cu capabilități de bază similare.
Puncte slabe și compromisuri
- Prețuri ridicate, mai ales după adăugarea tastaturii și a încărcătorului.
- Dimensiunea și greutatea lui Ultra fac obositoare utilizarea prelungită în mână.
- Fără funcții Bluetooth pentru stylus și fără cameră ultrawide pe spate la Plus.
- Încărcare la 45 W fără nimic ieșit din comun și fără adaptor de alimentare în cutie.
.avif)
Verdict: mai mare merită doar dacă folosești spațiul suplimentar
Galaxy Tab S12+ și S12 Ultra nu sunt produse radical diferite, ci două dimensiuni ale aceleiași idei. Samsung vrea să combine un ecran de calitate, un stylus capabil și un mediu bun de multitasking într-un dispozitiv potrivit atât pentru divertisment, cât și pentru o parte din munca zilnică. Cât de bine funcționează această formulă depinde la fel de mult de aplicațiile tale, cât și de procesor.
Pentru mine, Plus este membrul familiei cu cel mai bun echilibru. Păstrează capabilitățile de bază, dar cere mai puține compromisuri la capitolele portabilitate, confort în mână și utilizare de zi cu zi. Ultra își justifică prețul mai mare atunci când ecranul generos devine parte din felul în care lucrezi, nu doar ceva impresionant la despachetare.
Dacă aplicațiile esențiale funcționează bine pe Android, iar stylusul și ecranul tactil au un rol real în rutina ta, oricare dintre tablete poate fi un instrument serios. Dacă vrei în primul rând să urmărești filme, ia în calcul opțiuni mai puțin costisitoare. Iar dacă te aștepți ca o tabletă să preia toate sarcinile unui calculator profesional, adăugarea unei tastaturi nu va elimina singură diferența.
Concluzia mea este clară: Plus pentru majoritatea oamenilor, Ultra pentru cei care au o nevoie bine definită de mai mult spațiu. Înainte să plătești pentru un spațiu de lucru portabil, asigură-te că chiar intenționezi să lucrezi în el.

.webp)








Lasă un comentariu
Comentarii
Niciun comentariu încă. Fii primul.